BURMISTRZ
BRZOSTKU
OBWIESZCZENIE
BURMISTRZA BRZOSTKU
z dnia 29 kwietnia 2021 roku
Burmistrz Brzostku na podstawie art. 49 KPA w związku z art. 74 ust. 3; art. 85 ust. 3 ustawy z dnia 3 października 2008r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (tekst jednolity Dz.U. z 2021r., poz. 247) informuje, że w dniu 29 kwietnia 2021r. została wydana decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia pn.: ,,Rozbudowa drogi krajowej nr 73 wraz z budową mostu przez potok Budzianka w m. Bukowa w km 153+931 wraz z przebudową niezbędnej infrastruktury technicznej” z wniosku GDDKiA reprezentowanej przez GDDKiA Oddział w Rzeszowie przez pełnomocnika Pana Krzysztofa Maca.
Z treścią decyzji oraz zebraną dokumentacją można zapoznać się w Urzędzie Miejskim w Brzostku- Referat Mienia Komunalnego i Ochrony Środowiska
( biuro nr 8) w godzinach pracy Urzędu.
wz. Burmistrza
mgr Adam Kostrząb
Zastępca Burmistrza
BURMISTRZ
BRZOSTKU
Decyzja
o środowiskowych uwarunkowaniach
Nasz znak: MKOŚ.6220.11.2020 Brzostek, dnia 29.04.2021 r.
Na podstawie art. 71 ust. 1 , ust.2 pkt. 2, art. 75 ust. 1 pkt. 4, art. 84, 85 ust. 2 pkt. 2 ustawy z dnia 3 października 2008r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. z 2021 r., poz 247 ze zm.) oraz art. 104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960r. Kodeks Postępowania Administracyjnego (Dz. U. z 2020 r. poz. 256 ze zm.) w związku z § 3 ust. 1 pkt 62 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 10 września 2019 r. w sprawie rodzajów przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz. U. z 2019 r. poz. 1839) , po rozpatrzeniu wniosku GDDKiA reprezentowanej przez GDDKiA Oddział w Rzeszowie przez pełnomocnika Pana Krzysztofa Maca, w sprawie o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia pn.: ,,Rozbudowa drogi krajowej nr 73 wraz z budową mostu przez potok Budzianka w miejscowości Bukowa w km 153+931 wraz z przebudową niezbędnej infrastruktury technicznej”, po zasięgnięciu opinii Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Rzeszowie – pismo z dnia 22.03.2021r. znak: WOOŚ.4220.2.45.2020.AW.11, Dyrektora Zarządu Zlewni w Jaśle z dnia 23.11.2020 r. znak: RZ.ZZŚ.2.435.86m.2020.MB, Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Dębicy z dnia 17.11.2020 r. znak: PSNZ.4540.47.2020.
Orzekam
dla przedsięwzięcia pn.: ,,Rozbudowa drogi krajowej nr 73 wraz z budową mostu przez potok Budzianka w m. Bukowa w km 153+931 wraz z przebudową niezbędnej infrastruktury technicznej”, nie istnieje konieczność przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko, o ile będą spałnione następujące warunki:
I. Istotne warunki korzystania ze środowiska w fazie realizacji i eksploatacji lub użytkowania przedsięwzięcia, ze szczególnym uwzględnieniem konieczności ochrony cennych wartości przyrodniczych i zasobów naturalnych oraz ograniczenia uciążliwości dla terenów sąsiednich.
1. Zaplecza budowy, bazy techniczne, bazy materiałowe, place postojowe maszyn budowlanych i środków transportu, miejsca przechowywania odpadów i humusu, lokalizowane będą poza terenami zadrzewionymi, terenami wezbraniowymi, terenami podmokłymi i miejscami, na których w okresie wiosennym stagnują wody roztopowe. Teren, na którym zlokalizowane będą zaplecza budowy, miejsca przechowywania odpadów, materiałów budowlanych itp. należy uszczelnić tak, aby uniemożliwić przedostanie się zanieczyszczeń do środowiska gruntowo – wodnego. Miejsca lokalizacji zaplecza budowy, baz i stacjonowania środków transportowych, maszyn i sprzętu oraz miejsca przechowywania odpadów i humusu będą wybierane przy udziale nadzoru przyrodniczego.
2. Wycinka drzew będzie wynikać wyłącznie z potrzeb realizacji przedsięwzięcia i zostanie przeprowadzona poza głównym okresem lęgowym ptaków, przypadającym na okres od 1 marca do 31 sierpnia. W przypadku zaistnienia konieczności wycinki pojedynczych drzew w ww. okresie lęgowym (np. z uwagi na kolizję z niezinwentaryzowanym uzbrojeniem podziemnym, brak zachowania odpowiedniej motoryki drzewa), możliwe jest wykonanie prac jedynie w przypadku potwierdzenia przez ornitologa (obserwacje te powinny się odbyć w okresie 1-3 dni przed terminem planowanej wycinki), iż dane drzewo nie jest wykorzystywane przez ptaki, jako miejsce gniazdowania, jak również, że jego wycinka nie będzie stanowiła zagrożenia dla innych gniazdujących w sąsiedztwie ptaków. W razie stwierdzenia występowania chronionych gniazdujących w sąsiedztwie ptaków. W razie stwierdzenia występowania chronionych gatunków ptaków, wycinkę należy wstrzymać do momentu wyprowadzenia lęgów przez te gatunki lub do momentu uzyskania stosownych zezwoleń na odstępstwa od zakazów obowiązujących w stosunku do chronionych gatunków ptaków.
3. Wycinka drzew w szczególności starych, dziuplastych, zostanie poprzedzona kontrolą nadzoru przyrodniczego pod katem występowania chronionych gatunków roślin zwierząt i grzybów (w tym porostów). Po przeprowadzeniu wycinki, ścięte pnie drzew dziuplastych w wieku powyżej 10 lat muszą zostać ponownie poddane szczegółowym oględzinom i pozostać w miejscu ich ścięcia na 24 godziny, z uwagi na potencjalne kryjówki nietoperzy (działanie to umożliwi wylot nietoperzy w przypadku ich ewentualnej obecności). W razie stwierdzenia występowania na przewidzianych do wycinki drzewach chronionych gatunków, wycinkę należy wstrzymać do momentu opuszczenia drzew przez zwierzęta lub do momentu uzyskania stosownych zezwoleń na odstępstwa od zakazów obowiązujących w stosunku do chronionych gatunków.
4. Zdjęcie wierzchniej warstwy gleby (humusu) wraz z roślinnością zielną, należy przeprowadzić poza okresem wegetacyjnym, tj. poza okresem od 1 marca do 31 października. W przypadku konieczności wykonywania ww. prac ziemnych w ww. okresie, prace te zostaną poprzedzone kontrolą nadzoru przyrodniczego pod katem występowania chronionych gatunków zwierząt w okresie 1-3 dni przed planowanym terminem zdjęcia humusu. Prace te należy prowadzić od środka ku brzegom terenu przez który biegnie trasa planowanego zamierzenia inwestycyjnego, aby umożliwić zwierzętom bezpieczne opuszczenie terenu prowadzonych prac ziemnych. W razie stwierdzenia występowania chronionych gatunków, zdejmowanie humusu należy wstrzymać do momentu opuszczenia danego terenu przez te zwierzęta (np. do zakończenia lęgów, wyprowadzenia młodych) lub do momentu uzyskania stosownych zezwoleń na odstępstwa od zakazów obowiązujących w stosunku do chronionych gatunków.
5. Zdjętą wierzchnią urodzajna warstwę ziemi, należy składować na placu budowy w sposób uporządkowany (pryzmy) i zabezpieczyć, celem jej dalszego wykorzystania do urządzenia terenów zieleni przydrożnej, urządzenia stref udostępnianych dla migracji zwierząt, umacniania skarp itp. Zdjęty humus należy przechowywać w pryzmach lub wałach na okres nie dłuższy niż 1,5 roku poza dolinami cieków i terenami podmokłymi oraz poza terenami zadrzewionymi. Pryzmy ziemi nie powinny być wyższe niż 2,5 m ze względu na zachowanie ich stateczności, utlenianie się części organicznych, rozmywanie przez nawalne opady i możliwość zasiedlenia przez chronione gatunki zwierząt (np. brzegówkę). Należy zapobiec degradacji humusu, związanej, np. z przesuszaniem, zachwaszczeniem, wietrzeniem itp. Przy dłuższych okresach bez opadów składowany humus należy zraszać wodą, nie dopuszczać do nadmiernego zachwaszczania, np. poprzez wykoszenie roślinności, bądź przemieszanie.
6. Ograniczyć do niezbędnego minimum zasiąg wymiany gruntów, w szczególności w dolinie przekraczanego cieku potoku Budzianka. Masy ziemne należy w jak największym stopniu zagospodarować na terenie inwestycyjnym.
7. Wody przekraczanego potoku Budzianka należy zabezpieczyć w okresie prowadzenia prac budowlanych przed przedostaniem się do nich odpadów i materiałów budowlanych oraz przed zamulaniem wskutek zwiększonej erozji powierzchni terenu budowy (np. poprzez stosowanie platform roboczych, siatek metalowych o odpowiednio małych oczkach zasieków, ścianek szczelnych wzdłuż brzegów itp.).
8. Prace ziemne oraz inne prace związane z wykorzystaniem sprzętu mechanicznego lub urządzeń technicznych, prowadzone w zasięgu rzutu pionowego koron drzew i krzewów nieprzeznaczonych do wycinki i co najmniej 2 m na zewnątrz od tego zasięgu, należy wykonywać w sposób jak najmniej im szkodzący, tj. w szczególności:
-pnie drzew zabezpieczyć przed uszkodzeniami mechanicznymi na czas budowy poprzez ich owinięcie np. matami wiklinowymi lub słomianymi (o wymiarach 1,7 – 1,5 m), a następnie ich oszalowanie deskami do wysokości 1,5 – 2,0 m (w zależności od wysokości drzewa); osłony należy opasać drutem lub taśmą,
-grupy drzew/krzew wygrodzić płotem o min. wysokości 1,5 m, w sposób uniemożliwiający uszkodzenie pni; powierzchnia rozstawienia ogrodzenia powinna odpowiadać obszarowi wyznaczonemu przez rzuty koron powiększonemu o bufor w wielkości 1-2 m,
-wykopy wykonywane w strefie korzeniowej drzew przeprowadzać ręcznie lub niewielkimi koparkami,
-przycinanie korzeni należy prowadzić ostrymi narzędziami tnącymi, niedopuszczalne jest rwanie i miażdżenie systemów korzeniowych; nie należy uszkadzać korzeni szkieletowych, odpowiedzialnych za statykę drzewa,
-w przypadku uszkodzenia korzeni, gałęzi lub pni należy podjąć działania ochronne: uszkodzone korzenie należy przyciąć pod kątem prostym, dokonując cięcia tam, gdzie zaczyna się żywy korzeń: pielęgnować należy wyłącznie rany świeże; w przypadku ran stycznych pielęgnacja sprawdza się wyłącznie do wyrównania brzegu rany ostrym narzędziem (należy przy tym uważać, aby nadmiernie nie poszerzać i nie pogłębiać rany); w przypadku ran poprzecznych – gałąź należy przyciąć ,,na obr ączke”; ran nie należy powlekać impregnatami i preparatami różnego rodzaju; dopuszczalnym nietoksycznym środkiem, którym można zabezpieczyć odkrytą miazgę przed wyschnięciem, jest preparat pełniący funkcję tzw. sztucznej kory (którym należy pokrywać wyłącznie brzeg rany stycznej/poprzecznej); glebę w najbliższym otoczeniu uszkodzonych korzeni zastąpić w bardziej zasobną w składniki odżywcze (np. torfową),
-pozostawianie korzeni odsłoniętych nie powinno trwać dłużej niż 2 godziny; wyjątek stanowi pozostawienie korzeni w słońcu trwające nie dłużej niż 1 godzinę i na powietrzu w dni wilgotne nie dłużej niż 8 godzin; do zabezpieczenia korzeni przed wysychaniem należy użyć np. wilgotnego torfu, mat lub tkanin jutowych, które należy regularnie zwilżać wodą; podobnie w okresie zimowym należy zabezpieczyć odsłonięte korzenie przed przemarzaniem za pomocą np. mat, koców lub warstwy torfu oszalowanego deskami,
-nie lokalizować baz materiałowo-sprzętowych (magazyny, składy, bazy transportowe), urobku z wykopów i odpadów powstałych podczas prowadzenia prac budowlanych w zasięgu rzutu pionowego koron drzew i co najmniej 2 m na zewnątrz od tego zasięgu; szczególnie należy unikać magazynowania w pobliżu drzew cementu, wapna i gruzu,
-nie obsypywać ziemia pni drzew powyżej wysokości 0,2 m ponad pierwotny poziom terenu i krzewów powyżej 0,1 m ponad pierwotny poziom terenu,
-w przypadku konieczności obniżenia poziomu gruntu, pozostawić teren wokół drzew i krzewów w zasięgu wyznaczonym przez obrys korony na wzmocnionych konstrukcyjnie wzniesieniach.
9. Po wykonaniu nasypów i rowów należy przeprowadzić humusowanie skarp i obsianie ich trawą w taki sposób aby erozja powierzchniowa została ograniczona do minimum, a frakcje tworzące zawiesiny nie przedostawały się do wód powierzchniowych.
10. Nie dopuścić do tworzenia się zastoisk z wodą podczas realizacji zadania, aby uniemożliwić ich zasiedlenie przez płazy.
11. Znajdujące się na terenie budowy wykopy ( w tym liniowe), studzienki, dreny odwodniające i inne potencjalne pułapki ekologiczne, do których mogą wpadać płazy ( i inne małe zwierzęta) należy zabezpieczyć w taki sposób, aby uniemożliwić im dostanie się do nich (np. poprzez stosowanie szczelnych przykryć, wygrodzeń) lub też zastosować rozwiązania umożliwiające samodzielne wydostanie się z nich (np. pochylnie, pozostawienie wywłaszczenia jednej ze ścian). W przypadku wykopów liniowych powinny być one realizowane na możliwie krótkich odcinkach i możliwe szybko zasypywane. Przed zasypaniem wszelkich wykopów należy sprawdzić ich dna i ściany pod kątem obecności w nich zwierząt. Studzienki powinny wystawać ponad powierzchnię gruntu. otwory górne studzienek muszą być szczelnie zamknięte, lub jeśli to nie jest możliwe, zabezpieczone siatką o oczkach mniejszych niż 0,5x0,5 cm.
Identycznie powinny być zabezpieczone wszelkie wloty boczne. Miejsca takie powinny być systematycznie kontrolowane przez nadzór przyrodniczy, a ewentualnie znajdujące się w ,,pułapkach” płazy i inne zwierzęta niezwłocznie uwalniane i przenoszone w odpowiednie danemu gatunkowi siedliska.
12. Po zakończeniu realizacji zamierzenia należy usunąć wszelkie pozostałe po budowie zanieczyszczenia i niewykorzystane materiały, a następnie przeprowadzić uporządkowanie terenów. Należy zapewnić możliwość uruchomienia procesów życia biologicznego na terenach o naruszonej strukturze. Nadmiar mas ziemnych powinien być usunięty z miejsc czasowego magazynowania, a teren uprzątnięty, aby zapobiec spontanicznemu rozwojowi roślinności gatunków inwazyjnych łatwo zajmujących odkryte powierzchnie. Tereny sąsiadujące z przedsięwzięciem, których powierzchnia została zmieniona, należy przywrócić do stanu sprzed realizacji lub stanu umożliwiającego jego użytkowanie. Uszkodzone powierzchnie gruntu poddać obsiewowi trawy (rodzimymi gatunkami typowymi dla siedlisk występujących na danym terenie).
13. W celu ograniczenia nadmiernego oddziaływania na jakość powietrza na etapie realizacji zamierzenia, należy podjąć następujące działania, tj. m. in.: podczas transportu sypkich materiałów budowlanych oraz mas bitumicznych zakrywać plandekami/opończami skrzynie ładunkowe pojazdów, drogi dojazdowe (istniejąca droga krajowa, a także ewentualne, tymczasowe drogi technologiczne w obrębie placu budowy) oraz teren placu budowy będą czyszczone poprzez mechaniczne skrapianie i zamiatanie, w okresach bezdeszczowych teren budowy oraz drogi dojazdowe będą zraszane wodą, ograniczać do niezbędnego minimum pracę maszyn budowlanych na biegu jałowym.
14. Przed rozpoczęciem prac budowlanych, zostanie wykonana inwentaryzacja stanu technicznego obiektów budowlanych zlokalizowanych w odległości do 50 m od granicy terenu przedsięwzięcia na terenach przyległych. Badania zostaną przeprowadzone również po zakończeniu prac.
15 Prace uciążliwe pod względem akustycznym związane z realizacją zamierzenia będą wykonywane w porze dziennej, tj. w godzinach od 6:00 do 22:00. Ograniczenie takie nie dotyczy konieczności przeprowadzenia robót wynikających z technologii już trwających prac, niepozwalającej na ich przerwanie.
II. Wskazania do projektu budowlanego
1. Uwzględnić ww. warunki wykorzystania terenu w fazie i eksploatacji lub użytkowania przedsięwzięcia, ze szczególnym uwzględnieniem konieczności ochrony cennych wartości przyrodniczych i zasobów naturalnych.
2. Wszelkie elementy odwodnienia terenu planowanego przedsięwzięcia należy zaprojektować z uwzględnieniem potrzeby ochrony płazów – należy zastosować rozwiązania konstrukcyjne uniemożliwiające przedostanie się płazów (i innych małych zwierząt) do elementów odwodnienia mogących stanowić pułapki ekologiczne (np. poprzez stosowanie szczelnych przekryć, wygrodzeń herpetologicznych), i/lub rozwiązania umożliwiające im samodzielne wydostanie się z elementów odwodnienia (np. stosowania pochylni, rur wyjściowych/ucieczkowych).
3. W celu umożliwienia migracji małym zwierzętom należy wydzielić po ubu stronach potoku strefy przeznaczone dla migracji zwierząt, w postaci półek ziemnych (pasów terenu powyżej wody średniej) o szerokości minimalnej ( światło poziome) 1 m i wysokości minimalnej (światło pionowe) – od powierzchni półki do spodu obiektu inżynierskiego – 1,5 m (dopuszczalne jest niższe w przypadku braku możliwości technologicznych); przy projektowaniu i zagospodarowaniu powierzchni i otoczenia przejścia dla zwierząt należy uwzględnić poniższe zalecenia:
-powierzchnia obustronnych półek ziemnych powinna zostać wyrównana (wyprofilowana);
-nachylenie półek ziemnych pod mostem w kierunku cieku powinno być możliwie łagodne.
4. Kolorystyka budowanego obiektu mostowego powinna być stonowana, zbliżona do kolorów występujących w bezpośrednim otoczeniu obiektów (stonowane odcienie zieleni, szarości, brązu).
Uzasadnienie
Burmistrz Brzostku pismem z dnia 03.11.2020 r. znak sprawy MKOŚ.6220.11.2020 wystąpił do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Rzeszowie, Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Dębicy i Dyrektora Zarządu Zlewni w Jaśle o wyrażenie opinii w sprawie obowiązku przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko dla planowanego przedsięwzięcia pn.: ,,Rozbudowa drogi krajowej nr 73 wraz z budową mostu przez potok Budzianka w miejscowości Bukowa w km 153+931 wraz z przebudową niezbędnej infrastruktury technicznej”, z wniosku GDDKiA reprezentowanej przez GDDKiA Oddział w Rzeszowie przez pełnomocnika Pana Krzysztofa Maca. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Rzeszowie opinią z dnia 22.03.2021r. znak: WOOŚ.4220.2.45.2020.AW.11, Dyrektor Zarządu Zlewni w Jaśle opinią z dnia 23.11.2020 r. znak: RZ.ZZŚ.2.435.86m.2020.MB, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Dębicy opinia z dnia 17.11.2020 r. znak: PSNZ.4540.47.2020 po dokonaniu analizy przedsięwzięcia względem zapisów art. 63 ust. 1 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko, stwierdzili, że nie istnieje konieczność przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko.
Dokonana analiza materiału dowodowego, tj. Karty informacyjnej przedsięwzięcia wraz z uzupełnieniem wykazała, że przedstawiono w nim w sposób dostateczny zagadnienia istotne z punktu widzenia ochrony środowiska, pozwalające ocenić skalę możliwych oddziaływań planowanego zamierzenia inwestycyjnego na środowisko.
Z uwagi na charakter wnioskowanego zamierzenia ustalono, że należy je zaliczyć do przedsięwzięć wymienionych w § 3 ust. 1 pkt 62 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 10 września 2019 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz. U. z 2019 r., poz. 1839). Tym samym przedmiotowe przedsięwzięcie należy zakwalifikować do grupy mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko na podstawie art. 59 ust. 1 pkt 2 ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko, których realizacja, zgodnie z art. 71 ust. 2 pkt 2 tej ustawy, wymaga uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.
Jak wynika z treści Karty informacyjnej przedsięwzięcia (dalej KIP) i jej uzupełnienia, w ramach przedsięwzięcia przewiduje się rozbiórkę istniejącego mostu zlokalizowanego w ciągu drogi krajowej Nr 73 Wiśniówka – Jasło w m. Bukowa oraz wykonanie nowego obiektu mostowego w miejscu lokalizacji istniejącego.
Most wykonywany zostanie na potoku Budzianka w km cieku wodnego 0 + 400 oraz w km drogi krajowej 153+931.
Planowane zadanie ma na celu zastąpienie istniejącego, nienormatywnego obiektu mostowego w złym stanie technicznym.
Zakres zamierzenia przewiduje również adaptację drogi dostosowującą nowy most do przekroju i parametrów drogi istniejącej wraz z budową chodnika. Po realizacji zadania długość całkowita mostu wyniesie ok. 11,60 m ± 20%, szerokość całkowita – ok. 13,50 m ± 20% i posiadał on będzie nośność obliczeniową klasy I. Dojazdy do mostu po obu stronach posiadały będą jezdnię szerokości ok. 8,40 m ±15%.
Zadanie realizowane będzie przy zachowaniu ruchu na drodze krajowej i w tym celu przewidziano realizacje budowy mostu etapami, przy zastosowaniu ruchu wahadłowego.
Prace prowadzone będą na odcinku o łącznej długości ok. 110 m ± 25% (most z dojazdami), w istniejącym śladzie drogi krajowej, bez zmiany jej przebiegu.
Planowane zamierzenie obejmuje także odcinkowy remont koryta potoku Budzianka, w rejonie nowego mostu.
Zamierzenie inwestycyjne będzie źródłem emisji hałasu, generowanego przez pracujące maszyny i urządzenia (koparki, spycharki, ładowarki, dźwigi) oraz środki transportu w trakcie jego realizacji. Uciążliwość ta będzie miała charakter nieciągły, lokalny, przemijający i ustanie po zakończeniu prac.
Na etapie realizacji zadania wystąpią również emisje drgań i wibracji, wynikające przede wszystkim z pracy ciężkiego sprzętu budowlanego, gdzie wibracje są czynnikiem celowo wprowadzanym do urządzeń (zagęszczenie gruntu oraz warstw nawierzchni) oraz ręcznych narzędzi uderzeniowych. Ruch pojazdów budowlanych będzie również dodatkowym źródłem drgań.
Z uwagi na występujące obiekty budowlane zlokalizowane w zasięgu możliwych drgań, przed rozpoczęciem prac wykonana będzie inwentaryzacja budynków i budowli (fotograficzna i opisowa) zlokalizowanych w odległości do 50 m od granicy terenu przedsięwzięcia. Badanie te zostaną przeprowadzone również po zakończeniu prac.
Zgodnie z informacjami zawartymi w przedłożonej dokumentacji, najbliższe tereny chronione pod względem akustycznym w rejonie zaplanowanych prac, to tereny, dla których wartości dopuszczalne hałasu dla źródeł w postaci dróg lub linii kolejowych zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 14 czerwca 2007 r. w sprawie dopuszczalnych poziomów hałasu w środowisku (Dz. U. z 2014 r., poz. 112) wynoszą 65 dB(A) w porze dnia oraz 56 dB(A) w porze nocy. Najbliższe pojedyncze budynki mieszkalne położone są w odległości ok. 20 m od płyty mostu.
Zgodnie z informacjami w przedłożonej dokumentacji, Inwestor przewiduje, iż obecna droga krajowa, zostanie zastąpiona projektowaną obwodnica miasta Brzostek i Kołaczyc, a ruch pojazdów no odcinku drogi objętym niniejszym wnioskiem, zmniejszy się do ok. 1120 poj./dobę według prognozy dla 2025 roku.
Dodatkowo, po zrealizowaniu zamierzenia, dzięki poprawie jakości nawierzchni drogi, ruch pojazdów będzie bardziej płynny, przez co zmniejszy się emisja spalin oraz hałasu.
Działania związane z realizacją i eksploatacją przedsięwzięcia skutkować będą powstawaniem odpadów. Przestrzegane będą ogólne zasady gospodarowania odpadami wynikające z ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach (Dz. U. z 2020 r. poz. 797 ze zm.). Wytwarzane odpady będą magazynowane selektywnie, w sposób zapobiegający ich rozprzestrzenianiu się w środowisku. Wszystkie wytwarzane odpady będą przekazywane do odzysku lub unieszkodliwienia.
Przedmiotowe przedsięwzięcie planowane jest do zrealizowania poza granicami powierzchniowych form ochrony przyrody, o których mowa w art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. z 2020 r. poz. 55 ze zm.). Planowane zamierzenie zlokalizowane jest częściowo w granicach otuliny Czarnorzecko-Strzyżowskiego Parku Krajobrazowego, funkcjonującego na podstawie Uchwały Nr XLVIII/990/14 Sejmiku Województwa Podkarpackiego z dnia 23 czerwca 2014 r. w sprawie Czarnorzecko-Strzyżowskiego Parku krajobrazowego (Dz. Urz. Woj. Podkarpackiego z 2014 r. poz. 1944, ze zm.). Najbliżej położonymi obszarami Natura 2000 są obszary mające znaczenie dla Wspólnoty: Wisłoka z dopływami PLH180052 – W ODLEGŁOŚCI OK. 0,2 KM, Liwocz PLH 180046 – OK. 4,4 KM I Golesz PLH180031 – ok. 4,5 km. Trasa planowanego przedsięwzięcia leży poza granicami głównych korytarzy ekologicznych, wyznaczonych w Projekcie korytarzy ekologicznych łączących Europejską Sieć Natura 2000 w Polsce (Jędrzejewski W., Nowak S., Stachura K., Skierczynski M., Mysłajek R. W., Niedzialkowski K., Jędrzejewska B., Wójcik J.M., Zalewska H., Pilot M. 2005; zaktualizowanym w latach 2010 – 2012 przez Instytut Biologii Ssaków PAN w Białowieży), celem zapewnienia łączności ekologicznej, zarówno w skali całego kraju jak i w skali europejskiej.
Teren planowanego zamierzenia inwestycyjnego znajduje się w ciągu drogi krajowej nr 73 wśród istniejącej luźnej zabudowy mieszkaniowej m. Bukowa, przedsięwzięcie przecina potok Budzianka (w km ok. 0+400) stanowiący prawostronny dopływ rzeki Wisłoka.
Realizacja planowanego zamierzenia wymaga przeprowadzenia wycinki kilku drzew. W związku z zamierzeniem przewiduje się przeprowadzenie remontu koryta potoku Budzianka na odcinku ok. 35 m, w ramach którego planuje się odbudowę zniszczonych umocnień pod mostem oraz wymianę istniejących umocnień skarp i dna z koszy siatkowo-kamiennych na opaskę z kamienia naturalnego na skarpach i narzut kamienny o grubości średnio 30 cm w dnie potoku oraz profilowanie skarp potoku. Istniejące rowy przydrożne po stronie lewej drogi zostaną odmulone, a ich wyloty zaprojektowane jako umocnione, z wprowadzeniem wód jak obecnie do koryt potoku. Odwodnienie obiektu mostowego zaprojektowano jako grawitacyjne poprzez nadanie jezdni odpowiednich spadków podłużnych i poprzecznych z odprowadzeniem wód opadowych i roztopowych do istniejącej i projektowanej kanalizacji deszczowej.
Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 października 2016 r. w sprawie Planu gospodarowania wodami na obszarze dorzecza Wisły (Dz. U. z 2016 r., poz. 1911 ze zm.) teren przedsięwzięcia zlokalizowany jest w obrębie jednolitej części wód powierzchniowych (JCWP): ,,Wisłoka od Ropy do Potoku Chotowskiego” o kodzie PLRW200015218719, typ 15 (średnia rzeka wyżynna – wschodnia), będącej monitorowaną, naturalna częścią wód, w złym stanie i zagrożoną ryzykiem nieosiągnięcia celu środowiskowego, którym jest dobry stan ekologiczny; możliwość migracji organizmów wodnych na odcinku cieku istotnego – Wisloka od Potoku Chotowskiego do Ropy i dobry stan chemiczny. Ze względu na brak możliwości technicznych osiągnięcie ww. celu zostało przedłużone do 2027 r. Zlewnia ww. JCWP została zaliczona do obszarów chronionych przeznaczonych do ochrony przedmiotów ochrony zależnych od wód, tj.: PLH180031 Golesz, PLH180046 Liwocz, PLH 180052 Wisłoka z dopływami. Przedmiotowe przedsięwzięcia znajduje się poza ww. obszarami chronionymi.
Teren przedsięwzięcia zlokalizowany jest w obrębie jednolitej części wód podziemnych (JCWPd) o kodzie PLGW2000151, będącej monitorowaną częścią wód, w dobrym stanie ilościowym i chemicznym oraz niezagrożoną ryzykiem nieosiągnięcia celu środowiskowego, którym jest zachowanie dobrego stanu ilościowego i chemicznego, bez derogacji. Omawiana JCWPd została zaliczona do obszarów chronionych wyznaczonych do poboru wody na potrzeby zaopatrzenia ludności w wodę przeznaczoną do spożycia.
Przedsięwzięcie zlokalizowane jest w pobliżu obszaru zagrożenia powodziowego Q1%. Teren przedsięwzięcia znajduje się w odległości ok. 120 m od Głównego Zbiornika Wód Podziemnych nr 433 Dolina rzeki Wisłoka. Przedmiotowe przedsięwzięcie zlokalizowane jest poza obszarami ujęć wód i wyznaczonymi dla nich strefami ochronnymi.
Budowa mostu realizowane będzie etapowo przy zachowaniu ruchu na drodze krajowej (brak konieczności budowy mostu tymczasowego lub też organizowania objazdów).
W KIP i jej uzupełnieniu zaproponowano szereg działań eliminujących i ograniczających negatywne oddziaływania związane z przedmiotowym przedsięwzięciem – zarówno na etapie jego realizacji, jak również i eksploatacji.
Biorąc pod uwagę charakter, rozmiar, a także lokalizację i skalę generowanych oddziaływań, podjęte środki minimalizujące, rozwiązania technologiczne, konstrukcyjne i organizacyjne, zapewniające skuteczną ochronę środowiska, w tym wód powierzchniowych, podziemnych, gleby i powietrza, przyjęte warunki realizacji przedsięwzięcia, uznano że realizacja ww. zamierzenia nie będzie wiązać się ze znacząco negatywnym wpływem na środowisko przyrodnicze oraz nie będzie oddziaływać w sposób znaczący na przedmioty i cele ww. obszarów Natura 2000, na ich integralność oraz spójność sieci Natura 2000. W związku z powyższym nie jest konieczne przeprowadzenie oceny oddziaływania na środowisko, w szczególności odpowiedniej oceny oddziaływania, wymaganej art. 6.3 Dyrektywy Rady 92/43/EWG z dnia 21 maja 1992 r. w sprawie ochrony siedlisk przyrodniczych oraz dzikiej fauny i flory (Dyrektywa Siedliskowej).
Realizacja planowanej inwestycji nie wpłynie w sposób negatywny na cele ochrony Czarnorzecko-Strzyżowskiego Parku Krajobrazowego.
Jednocześnie należy zauważyć, że decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach nie zezwala na przeprowadzenie czynności zakazanych w stosunku do gatunków chronionych, decyzje te wydawane są w odrębnych postępowaniach i mają inny charakter, dlatego też w przypadku, gdy realizacja przedsięwzięcia będzie wiązać się z łamaniem zakazów obowiązujących w stosunku do gatunków roślin, zwierząt i grzybów objętych ochroną gatunkową, konieczne będzie uzyskanie stosownych zezwoleń, o których mowa w art. 56. ustawy o ochronie przyrody.
Z uwagi na odległość od granic Państwa oraz jej wyłącznie lokalny charakter, nie wystąpi oddziaływanie o charakterze transgranicznym w żadnym komponencie środowiska.
Mając na uwadze, iż planowane przedsięwzięcie dotyczy istniejącej infrastruktury drogowej, stwierdza się, że nie wpłynie ono istotnie na zmianę klimatu. Wykonanie nowej nawierzchni wpłynie na poprawę płynności ruchu, zmniejszy emisję spalin, w tym gazów cieplarnianych, z poruszających się po niej pojazdów.
Przedsięwzięcie dzięki zastosowanym rozwiązaniom organizacyjnym, technicznym i technologicznym, nie będzie powodować zagrożeń wystąpienia poważnej awarii i katastrofy budowlanej.
Przedsięwzięcie z uwagi na przebieg po istniejącym śladzie, będzie wkomponowane w krajobraz, bez znaczących zmian w stosunku do stanu istniejącego.
Mając powyższe na uwadze, po uwzględnieniu kryteriów selekcji określonych w art. 63 ust. 1 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko, na podstawie których dokonano analizy przewidywanych oddziaływań przedsięwzięcia na poszczególne elementy środowiska, będące w zasięgu jego oddziaływania uznano, że brak jest potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko dla przedmiotowego zadania i sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko.
Mając powyższe na uwadze postanowiono jak w sentencji.
Pouczenie
Od niniejszej decyzji służy stronom prawo wniesienia odwołania do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Rzeszowie za pośrednictwem Burmistrza Brzostku w terminie 14 dni od daty jej otrzymania.
Przed upływem terminu do wniesienia odwołania decyzja nie ulega wykonaniu. Wniesienie odwołania w terminie wstrzymuje wykonanie decyzji.
W trakcie biegu terminu do wniesienia odwołania strona może zrzec się prawa do wniesienia odwołania wobec organu administracji publicznej, który wydał decyzję.
Z dniem doręczenia organowi administracji publicznej oświadczenia o zrzeczeniu się prawa do wniesienia odwołania przez ostatnią ze stron postępowania, decyzja staje się ostateczna i prawomocna.
Decyzja podlega wykonaniu przed upływem terminu do wniesienia odwołania, jeżeli jest zgodna z żądaniem wszystkich stron lub jeżeli wszystkie strony zrzekły się prawa do wniesienia odwołania.
Decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dołącza się do wniosku o wydanie decyzji, o których mowa w art.72 ust. 1, oraz zgłoszenia, o którym mowa w ust. 1a ustawy z dnia 3 października 2008r o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz.U. z 2021 r., poz. 247 ze zm.). Złożenie wniosku powinno nastąpić w terminie 6 lat od dnia, w którym decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach stała się ostateczna z zastrzeżeniem art. 72 ust. 4 i 4b ww. ustawy. Złożenie wniosku lub dokonanie zgłoszenia może nastąpić w terminie 10 lat od dnia, w którym decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach stała się ostateczna, o ile strona, która złożyła wniosek o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, lub podmiot, na który została przeniesiona ta decyzja, otrzymali , przed upływem terminu, o którym mowa w ust. 3 ww. ustawy od organu, który wydał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach, stanowisko, że realizacja planowanego przedsięwzięcia przebiega etapowo oraz nie zmieniły się warunki określone w tej decyzji. Zajęcie stanowiska następuje w drodze postanowienia.
wz. Burmistrza
mgr Adam Kostrząb
Zastępca Burmistrza